Chata na Malé Prašivé

Vyšní Lhoty, 706 m.n.m.

Horská chata Prašivá, patřící Klubu českých turistů, ležící v chráněné krajinné oblasti Beskydy je ideálním výchozím místem pro turistiku a další sportovní aktivity. Zcela záměrně se jí říká „brána Beskyd“. Historická dřevěná chata Prašivá nabízí celoroční ubytování i stravování, má bezbariérový vstup do samotné chaty, na WC, do výčepu i restaurace. Ve stylovém Valečkově sále se nachází velký dětský koutek pro Vaše ratolesti. Parkoviště je situováno přímo před chatou. Noví chataři Martin a Michal zde v průběhu celého roku pořádají kulturní a sportovní akce, aktivity pro rodiny s dětmi, koncerty apod. Chata Prašivá tedy konečně zase po letech žije!

Mezi největší zajímavosti chaty patří bezesporu rozhledna umístěná přímo ve věžičce chaty. V těsném sousedství chaty se nachází historický dřevěný kostelík sv. Antonína Paduánského z roku 1640. Venku na louce u chaty je k dispozici posezení s ohništěm.  Okolí chaty je také vyhledávaným borůvkovým a houbařským rájem.

Od nepaměti je symbolem chaty vycpanina medvěda, k němuž se tradují různé legendy. Přijďte se na něj podívat i Vy!

Více informací o chatě na: www.ChataPrasiva.cz

Kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1640.

Kostel sv.Antonína Paduánského na Prašivé (706 m) byl zbudován v roce 1640 Jiřím, hrabětem z Oppersdorfu. Kostel je pod ochranou státního památkového úřadu.

Jde o jednolodní stavbu z roku 1640. Původně byl zasvěcen sv. Ignáci z Loyoly. Po vystavění kostela na Borové pod Lysou horou v r. 1673, který byl zasvěcen právě sv. Ignáci, došlo u kostela na Prašivé v tomtéž roce k přesvěcení a novým patronem se stal sv. Antonín Paduánský. Jde o filiální kostel farnosti Dobrá. Konají se k němu tradiční poutě v polovině června (ke svátku sv. Antonína 13.6.).

Se vznikem kostela se pojí zajímavá pověst. Majitel frýdeckého panství, ke kterému patřily od konce 16. století i Vyšní Lhoty, hrabě Jiří z Oppersdorfu byl v místě, kde nyní stojí kostel, na lovu. Střetl se s jelenem, kterého zranil. Statný jelen se rozlícen bolestí rozběhl proti svému nepříteli s takovou silou, že jej údajně zaklenul mezi své paroží, které zabořil hluboko do stromu, o který se vyděšený šlechtic opíral. Když jej po delší době našli a z neobyčejného uvěznění vysvobodili ostatní lovci, rozhodl se frýdecký pán z vděčnosti k Bohu, že ho ochránil téměř před jistou smrtí, postavit na místě památné události kostel.

Napište nám

Máte dotaz na padáky, létání, nebo cokoliv jiného? Napište nám, rádi s vámi dáme řeč :-)